Mszyca ozdobne139świerkowa jest typowym szkodnikiem gradacyjnym. Oznacza to, że z licznym jej wystąpieniem będziemy mieli do czynienia raz na kilka lat. Klęskowemu występowaniu  tego gatunku sprzyjają, pojawiające się przez kilka lat z rzędu, niezbyt mroźne zimy i ciepłe wiosny. Jeżeli obecne przewidywania meteorologiczne znajdą swoje potwierdzenie w rzeczywistości, to w najbliższej przyszłości możemy mieć z tym owadem coraz częstsze problemy.Gatunek jest dość trudny do zaobserwowania, ponieważ mszyce żerują po dolnej stronie igieł, a niewielkie rozmiary ciała uniemożliwia ich dostrzeżenie bez uprzedniego. uważnego przyjrzenia się spodniej część pędów. Takie lustracje powinny być prowadzone bezwzględnie i co roku szczególnie na świerkach kłujących, dla których mszyca świerkowa ma  szczególne znaczenie z uwagi na ich twarde igły.  Twarde igły są doskonałym przysmakiem dla tego szkodnika, który w przeciwieństwie do większości mszyc preferuje je zdecydowanie bardziej niż młodą soczystą tkankę. Z tego powodu rzadko kiedy spotyka się mszycę świerkową na miękkich igłach świerków serbskich. Również nasz rodzimy gatunek czyli świerk pospolity jest atakowany w średnim stopniu choć w okresach gradacyjnych szkody również mogą być  poważne. Również i z tego powodu nie są przez mszycę świerkową atakowane młode nowe przyrosty, co daje tak charakterystyczny obraz uszkodzeń w postaci opadania wyłącznie starszych igieł.

Skuteczna ochrona świerków koniecznie wymaga bardzo wczesnego wykonania zabiegu chemicznego. Najlepiej zrobić to pod koniec marca albo w kwietniu zaraz po zaobserwowaniu żółknięcia pojedynczych igieł.

Zwlekanie ze stosowaniem środków owadobójczych do maja jest bezcelowe a wręcz szkodliwe dla środowiska. Zabiegi wykonywane szczególnie w drugiej połowie maja i tak nie zahamują już procesu opadania igieł, a dodatkowo będą powodować niszczenie wielu owadów pożytecznych, które w tym czasie silnie ograniczają rozwój mszycy. Do zabiegów warto zastosować dobrze działające w niższych temperaturach preparaty z grupy syntetycznych pyretroidów, albo środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów. 

Przy mniejszym nasileniu szkodnika, a szczególnie w przypadku mniejszych okazów drzew wystarczy "zrzucić" mszyce przy użyciu silnego strumienia wody. Można również zastosować preparaty olejowe, które spowodują fizyczne "zaduszenie" szkodników. Należy jedynie unikać stosowania olejów na odmiany tzw. 'Glauca' ponieważ usuwają charakterystyczny siny nalot stanowiący istotny element atrakcyjnego wyglądu tych roślin.

 


Terminy zwalczania

Odsłon artykułów:
1501753

Oświadczam, że wszędzie tam gdzie nie istnieje stosowna adnotacja wszystkie pozostałe teksty i ilustracje są mojego autorstwa.
Wszelkie powielanie i kopiowanie może odbywać się wyłącznie za moją zgodą.
Janusz Mazurek