Witam

Nazywam się Janusz Mazurek i jestem właścicielem WIRTUALNEJ KLINIKI ROŚLIN
 
Z zawodu jestem dr nauk rolniczych w specjalności ochrona roślin i prowadzę własną działalność gospodarczą pod nazwą KLINIKA ROŚLIN. Zajmuję się niezależnym doradztwem w ochronie roślin ogrodniczych - w szczególności tych uprawianych w gruncie. Jak dotąd zajmowałem się przede wszystkim sadami i warzywami doradzając na łącznej powierzchni ok. 1000 ha. Podstawą mojej działalności była współpraca z grupami producenckimi. Przede wszystkim doradzałem w ochronie i nawożeniu warzyw (marchew, cebula, por, seler, pietruszka, sałata krucha) oraz ochronie sadów, jagodników towarowych i winorośli. W tym zakresie prowadziłem ochronę dla firmy Carota Sp. z o.o oraz doradzałem w grupie sadowniczej Malsad Sp. z o.o. Konsultowałem również ochronę roślin ozdobnych w firmie Vitroflora. Współpracowałem również z firma Koppert w zakresie ochrony biologicznej. W ramach prowadzonej działalności doradzałem w wielu gospodarstwach szkółkarskich, warzywniczych, sadowniczych a także rolniczych.
 
Posiadam duże doświadczenie w prowadzeniu badań rejestracyjnych. Przede wszystkim w latach 2009-2011, w związku z prowadzoną przeze mnie działalnością gospodarczej podpisałem umowę o współpracy z firmą Bayer, która obligowała mnie do nadzoru i wykonywania badań rejestracyjnych środków ochrony roślin dla ówczesnego działu Bayer Environmental Science. W trakcie tej współpracy planowałem i wykonywałem badania rejestracyjne, nadzorowałem badania prowadzone przez inne upoważnione jednostki, opracowywałem raporty końcowe, a także przygotowywałem dokumentację rejestracyjną (BIODOSSIER) do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz projektowałem etykiety środków. 
 
W szczególności specjalizuje się w ochronie winorośli. Jestem autorem licznych artykułów, prezentacji oraz innych opracowań merytorycznych. Doradzam również na kilku plantacjach. 
 
Utrzymuje regularne kontakty z uczelniami wyższymi w Polsce. Prowadzę zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli na studiach podyplomowych z dziedziny "Enologii", które odbywaja się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie  i Uniwersytecie Rzeszowskim oraz z "Technologii Winiarstwa" na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W roku 2016 Studia Podyplomowe Technologii Winiarstwa uzyskały Certyfikat i Znak Jakości "Studia z przyszłością". Prowadzę również zajęcia z ochrony i nawożenia winorośli w Podkarpackiej Akademii Wina. Od roku 2015 prowadzę nadzów fitosanitarny nad kolekcjami narodowymi w Arboretum w Wojsławicach filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
Przez wiele lat zajmowałem się również problemami ochrony roślin w zielenie miejskiej. Poza różnego rodzaju opracowaniami piśmienniczymi, przeprowadziłem szereg prezentacji i szkoleń obejmujących zagadnienia możliwości zwalczania chorób i szkodników w miastach.
 
Bardzo dobrze znam również rynek hobbystyczny środków ochrony roślin. W tym zakresie miałem sposobność nawiązywać wieloletnią współpracę z największymi firmami w Polsce, jak: Bayer, Substral, Tamark czy Agrosimex Sp z o.o
 
Praktycznie przez cały okres swojej 20-to letniej pracy zawodowej pracy zawodowej opracowuje różnego rodzaju teksty do poradników i gazet firmowych oraz branżowych o tematyce ogrodniczej i rolniczej. Nadal w mniejszym lub większym stopniu pisze również artkuły naukowe bądź popularno-naukowe. Jestem także autorem kilku opinii i ekspertyz, w tym chociażby tych, opracowywanych dla Starostwa Powiatowego we Wrocławiu czy Urzędu Miasta we Wrocławiu oraz firmy Bayer. Przez półtora roku byłem związany z dwutygodnikiem Owoce, Warzywa, Kwiaty gdzie co miesiąc były drukowane moje artykuły dotyczące ochrony roślin ozdobnych. 
 
Jestem aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych. W swojej działalności stawiam przede wszystkim na wartości merytoryczne. 
 
WIRTUALNA KLINIKA ROŚLIN powstała z fascynacji tą dziedziną rolnictwa, jaką jest ochrona roślin. Serdecznie zachęcam do lektury artykułówa także do współpracy.
 
Odsłon artykułów:
1225001


Oświadczam, że wszędzie tam gdzie nie istnieje stosowna adnotacja wszystkie pozostałe teksty i ilustracje są mojego autorstwa.
Wszelkie powielanie i kopiowanie może odbywać się wyłącznie za moją zgodą.
Janusz Mazurek