Niniejszym jest to pierwsze doniesienie o występowaniu tego gatunku mączniaka prawdziwego w warunkach Polski.  Wkrótce po przeprowadzeniu stosownych badań liczne ślady obecności mączniaka prawdziwego zaobserwowano również na najmłodszych przyrostach platanów rosnących wzdłuż ul. Plac Grunwaldzki w sąsiedztwie budynków Uniwersytetu Przyrodniczego. Tak więc po wcześniejszym potwierdzeniu żerowania prześwietlika platanowego jest to kolejny, udokumentowany, nowy dla warunków Polski organizm, opisany na stronie. Mączniak prawdziwy występuje na platanach w wielu lokalizacjach na terenie miasta. W poczatkowym okresie zasiedlania platanów we Wrocławiu grzybnia pojawiała się stosunkowo późno ponieważ dopiero we wrześniu i październiku. Tymczaem od kilku lat silne infekcje obserwuje się już w czerwcu. W charakterystyczny sposób grzyb powoduje deformację młodych liści platana. Może również pojawiać się na najmłodszych pędach.

Grzyb nalezy do rodzaju Erisiphe (były rodzaj Microsphaera). Przypuszczalnie jest to Erisiphe platani chociaż należy podkreślić, że szczegółowe rozpoznanie tego gatunku w warunkach Polski nie zostało jak dotąd opracowane.

Fot.1. Słabo dostrzegalna grzybnia na liściach. Tak było na początku

Fot.2. Młode przyrosty platana zdeformowane przez grzybnie mączniaka

platan 003Fot.3. Deformacja liści platana przez mączniaka prawdziwego

platan 002Fot. 4. Młode przyrosty zdeformowane przez mączniaka

platan 004Fot. 5. Mączniak na liściach platana

Odsłon artykułów:
1484946

Oświadczam, że wszędzie tam gdzie nie istnieje stosowna adnotacja wszystkie pozostałe teksty i ilustracje są mojego autorstwa.
Wszelkie powielanie i kopiowanie może odbywać się wyłącznie za moją zgodą.
Janusz Mazurek